İran’da devrim ve karşıdevrim

İran'da Devrim ve Karşıdevrim

1978 sonunda milyonlarca işçinin genel grevi sonucunda Şah’ın ülke dışına kaçması bütün dünyada ezilen halklar için yeni bir umut olmuştu.

Ne var ki, birkaç hafta içinde işçi örgütleri bastırılmaya başlandı. Altı ay sonra Humeyni’nin “İslam devrimi” ilan edildi. Kısa bir süre sonra ise, on binlerce işçi ve köylü komşu Irak’a karşı savaşa gönderildi.

İran’daki gelişmeler şeriatçı akımlar için “İslam devrimi”nin dinsel önderliğinin olumlu rolünün göstergesi oldu. Kimileri ise sadece “İslam devleti”nin hunharlığını ve baskıcılığını görüyor.

Elinizdeki kitap, İran devriminin muazzam önemini vurguluyor. Özellikle Şah’ın devrilmesinde işçi sınıfının oynadığı rolü ve İran solunun bu hareketi daha ileri çekmekteki başarısızlığını, karşı devrimin zaferine katkılarını ortaya koyuyor.

Kitap, her türden gericiliği engellemenin biricik yolunun işçi sınıfı mücadelesinden geçtiğini ve sosyalistlerin bu sınıfın bağımsız eylemini örgütlemek için mücadele etmesi gerektiğini hatırlattığı oranda amacına ulaşacaktır.

No comments yet.

Bir cevap yazın