Lenin 2 – Bütün İktidar Sovyetlere

Lenin 2

20. yüzyılın ilk yıllarındaki büyük sınıf mücadelelerinde, Lenin’in yaşamı işçi sınıfının siyasi tarihiyle iç içe geçmişti. 1917 Ekim devrimi Rusya işçi sınıfının, Bolşevik partisinin ve Lenin’in siyasi faaliyetinin bir kaynaşmasıydı.

Tony Cliff’in bu kitabı Birinci Dünya Savaşı’nın başında Avrupa sosyalist hareketinin çöküşüyle başlar. Tarihte ilk kez zafere ulaşan işçi devrimiyle son bulur. Kitapta işçi sınıfı, parti ve Lenin arasındaki hayati öneme sahip ilişki yansıtılmaktadır. Parti aracılığıyla işçilere seslenen, bunu yapabilmek için partiyle mücadele etmekten kaçınmayan Lenin… Kitlelerin devrimci bilincini sabırla, bıkmadan usanmadan yükseltmeye çalışan Lenin… Dünya tarihinin en önemli olaylarından birinin gerçekleşmesinde son derece büyük katkısı olan devrimci bir önder.

Lenin işçi sınıfının gücüne olan güveni, fikirlerinin netliği ve bunları yalın bir biçimde ifade etme yeteneği, zaferle sonuçlanan ayaklanmadan bir gün sonra toplanan Sovyet kongresinde söylediği ilk sözlerde açık ifadesini bulur: “Şimdi sosyalist düzeni inşa etmek için yürüyüşe başlıyoruz!”

No comments yet.

Bir cevap yazın