Lenin 3 – Kuşatılmış Devrim

Lenin 3

1917 Ekim ayaklanmasının ertesi günü Lenin, “Sosyalist düzeni inşa etmeye başlıyoruz.” derken dünya tarihi dönüm noktasındaydı. Ancak Lenin ve Bolşevik Partisi’nin önlerindeki zorlu yol hakkında hayalleri yoktu; Ekim Devrimi’nden tam dört ay sonra Lenin Sovyetler Kongresi’nde şunları söyledi: “Tek ülkede sosyalizmin nihai zaferi tabii ki mümkün değildir… Gerçek şudur ki, Alman devrimi gerçekleşmezse biz mahvolduk.”

Tony Cliff’in Lenin biyografisinin bu cildinde Rus işçilerin yabancı istilalarla ve iç savaşla kıstırılmış olan bir ülkede işçi devletini savunma mücadelesi anlatılıyor. Bu sırada Komünist Enternasyonal devrimi Rusya dışına yaymaya uğraşıyordu.

Bolşeviklerin devrimde ve sosyalizmin inşasında işçi sınıfının vazgeçilmez rolünden hiç şüpheleri yoktu. Ancak işçi devletini savunan ve devrim yapmış olan işçi sınıfının büyük çoğunluğu bu yolda hayatlarını kaybetmişlerdi. Kızıl Ordu karşı devrimi yenilgiye uğrattı ama bu mücadele sırasında Rusya zarar gördü. Sanayi mahvolmuştu, işçiler ya ölmüş ya da dağılmışlardı. Artık bir paradoks oluşmuştu – işçi sınıfı olmayan bir proletarya diktatörlüğü.

Bu boşluk Lenin’in son nefesine kadar mücadele ettiği bürokrasinin güçlenmesine neden oldu.

No comments yet.

Bir cevap yazın